
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Output Current | 3.5 A |
| Output Voltage | 41.8 V |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 17 µA |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 1.5 MHz to 2.2 MHz |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Down |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$11.56483
Ext.Price$11.56483
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $11.56483 | $11.56483 |
| 10 | $11.17862 | $111.78620 |
